Itır’ın Sahnesi

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Itır'ın Sahnesi

“Anlaşılan bu yaz tatili eğlenceli geçecek” diye düşünerek broşürü alıp tamirhaneyi açtı. Dağınık çalışmayı asla sevmezdi önce dünden kalan dağınıklığı şöyle bir toparladı, dedesi geldiğinde hazır olsun diye çayı demledi. Ne de olsa çay tamirhanenin olmazsa olmazıydı, hele Itır’ın eli değmişse…

Çünkü tamirhane artık amacına hizmet etmekten çok mahallelinin uğrak yeri olmuştu. Kimi zaman soluklanmak için, kimi zaman Ali Amca’ya akıl danışmak, kimi zaman sadece bir çayını içmek için uğradıkları bir yer hâline gelmişti.

Ama en çok da Ali Amca’nın arkadaşları gelir zaten Itır da en çok bu tonton ekibi severdi. “Sabah rutinlerimi bitirdiğime göre” şu broşürü detaylıca inceleyebilirim diye düşündü ve incelemeye başladı. Broşürde yazılanların çoğunu ilk defa duyuyordu.

“Bunları araştırıp, öğrenmeliyim” diye düşünürken alışveriş çadırları yazısının yanındaki açıklama dikkatini çekti. Yazıda isteyen mahalle sakinlerinin, muhtarlığa başvuruda bulunarak kendi ürünlerini satabilecekleri yazıyordu. Üstelik satıştan elde edilecek gelirle mahalledeki okulun ihtiyaçları giderilecekti.

Bunu okuyunca âdeta gözleri ışıldayan Itır hemen neler yapabileceğini düşünmeye başladı. Geçen yaz tatilinde yağan şiddetli yağmurlar sonrası yaşanan sel baskınında hasar gören okulunun ihtiyaçları için olduğunu düşündükçe kendini bu işi yapmak zorunda hissediyordu. Itır kendini kaptırmış dalgın dalgın bunları düşünürken duyduğu sesle irkildi.

─ Sabah şerifleriniz hayır olsun efendim. ─ Ooo günaydın dedeciğim, sizin de sabah şerifleriniz hayır olsun. Buyurun demli bir çayımı içmez miydiniz? ─ Kızımın elinden çay içilmez mi.

Sonraki makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*